Gjuha

Tel. 24/7

Orari
Hën - Mar: 09:00 - 06:00

Click Here

Mbrojtësit e natës dhe sportive

Mbrojtësit e natës dhe sportive

Nëse keni nevojë për një kontroll dentar ose krijimin e pajisjeve ortodontike, shkruani këto fjalë; absolutisht nuk ka zgjedhje më të mirë, profesionale dhe të përballueshme se Shqipëria. Pavarësisht nëse jetoni në Itali, apo kudo në Evropë, ju mund të vizitoni Shqipërinë në çdo kohë dhe të përfitoni nga shërbime të mahnitshme të kujdesit dentar me çmimet më të mahnitshme. Dhe mbani mend, nëse jeni duke kërkuar klinikën më të mirë dentare në Shqipëri, Amaris Dental Clinic është destinacioni juaj, bazuar në profesionalizëm, cilësi dhe kënaqësi të klientit ... na falenderoni më vonë.

 

 • Mbrojtësit e natës: Këto pajisje janë bërë kryesisht për të ndaluar bruksizmin. Bruksizmi është një çrregullim që paraqitet si aktivitet i tepruar i zonës, në të cilin ju mund të shtrëngoni ose të bluani dhëmbët ndërsa flini ose gjatë jetës së përditshme. Është plotësisht e pavullnetshme. Bruksizmi ndodh kur dhëmbët bien në kontakt me njëri-tjetrin me forcë. Shkaqet kryesore të tij janë: stresi i tepruar ose pagjumësia. Megjithëse mund të ketë faktorë të jashtëm si: dieta apo keqformimi i dhëmbëve.

 

Funksioni kryesor i mbrojtësve të natës është parandalimi i fërkimit ose bluarjes që mund të ndodhin kur gjatë gjumit. Ky splint bëhet në laborator duke përdorur masat e marra më parë. Mbrojtësi i gojës i përdorur për bruksizmin është i përbërë nga akriliku transparent i cili nuk paraqet efekte anësore dhe që është plotësisht i padëmshëm për trupin tonë. Ata zakonisht janë të trashë rreth 2 deri në 3 mm.

 • Mbrojtjet dentare sportive: Njerëzit që praktikojnë sporte me prekje kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga frakturat e dhëmbëve. Në këtë lloj aktiviteti, rëniet dhe përplasjet janë të shpeshta, prandaj nuk është për t'u habitur që një nga këto efekte dëmton zonën tonë të gojës.

 

Mbrojtësit sportivë përdoret për të parandaluar përplasjen e nofullës kur merret një goditje. Gjithashtu mund të parandalojë goditje të forta që mund të shkaktojnë fraktura, lëndime, madje edhe gjakderdhje. Pajisja mund të heqë indet e buta të gojës nga dhëmbët dhe të ndihmojë në parandalimin e prerjeve dhe mavijosjeve në buzë dhe faqe, veçanërisht tek njerëzit me aparat.

Cilat janë llojet e ndryshme të aparateve mbrojtëse?

 • Aparatet e parafabrikuar: Ky lloj mbrojtës goje është opsioni më pak i kushtueshëm, por siguron mbrojtjen më të vogël për shkak të saktësisë së tij të kufizuar. Duhet të mbyllni nofullën e poshtme për ta mbajtur atë në vend, kjo mund të ndërhyjë në të folur dhe në frymëmarrje. Mbrojtësit e parafabrikuar të gojës nuk janë të përshtatshëm për mbrojtjen e fytyrës.

 

 • Mbrojtës për zgavrën e gojës: Këto maska ​​janë kallëpe që duhen zier dhe kafshuar në formën e gojës. Forma është e veshur me akrilik ose gomë, kur produkti vendoset në zgavrën e gojës së personit, materiali i projektuar për mbrojtje do t'i bëjë dhëmbët të formohen menjëherë në të dhe nuk do të hiqet.

 

 • Aparate të personalizuara: Ky lloj është i përshtatur nga dentisti juaj për të siguruar mbrojtjen, përshtatjen dhe rehatinë më të mirë, pasi është bërë nga një kallëp i bërë më parë.

Kujdesi dhe zëvendësimi i aparatit

 • Shpërlajeni para dhe pas çdo përdorimi, ose e lani me një furçë dhe pastë dhëmbësh.

 

 • Lajeni shpesh me sapun dhe ujë të ftohtë. Më pas shpërlajeni.

 

 • Ruani aparatin e gojës në një enë të trashë, të ajrosur mirë për ta tharë dhe parandaluar rritjen e baktereve.

 

 • Sigurohuni që të mos e vendosni aparatin e gojës afër zonave të nxehta, në diell ose në ujë të nxehtë.

 

 • Kontrolloni për lehtësira, për shenja të konsumit dhe nëse duhet të zëvendësohet.

 

 • Disa aparate mund të merren nga kafshët shtëpiake dhe të shqyhen në copa, pasi ato janë shumë të ngjashme me lodrat e përtypjes. Prandaj është e rëndësishme që ato dhe paketimet e saj të mbahen larg fëmijëve dhe kafshëve shtëpiake.

Na Kontaktoni

Dërgo një Email

info@amarisdental.com

Rezervoni një Takim

Plotësoni formularin e kontaktit më poshtë për të marrë një konsultë falas nga dentistët më të mirë në Shqipëri.

Të Përkushtuar ndaj Ekselencës

Stomatologjia është një shkencë e ndarë në fusha të shumëfishta. Një prej tyre është restaurimi i dhëmbëve në fushën dentale. 

Stomatologjia pediatrike ose pedodontia është degë e stomatologjisë që përfshin fëmijët që nga lindja deri në adoleshencë.

Ortodoncia dentare nuk përpiqet vetëm të rreshtojë në mënyrë të barabartë dhëmbët vetëm sepse ata janë të shtrembër ose kanë një imazh të shëmtuar.

Kur flasim për operacionin oral, ne u referohemi të gjitha procedurave kirurgjikale që aplikohen në gojë dhe nofull.

Kirurgjia Orale

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Periodoncia është degë e stomatologjisë që merret me trajtimin e sëmundjeve të periodontit dhe sëmundjeve të tjera të ndryshme.

Trajtimi endodontik synon të pastrojë indin e pulpës së dhëmbit të prekur dhe ta kompletojë atë me një biokompatibël ...

Përkufizimi i stomatologjisë kozmetike është diçka që është ndërtuar dhe zhvilluar me kalimin e kohës. Është një teknikë e specializuar...

Siç sugjeron emri i saj, stomatologjia parandaluese synon të parandalojë sëmundjet e gojës. Funksionon duke bërë konsultime në mënyrë periodike ...

sqShqip

Rezervoni një Takim

Plotësoni formularin e kontaktit më poshtë për të marrë një konsultë falas nga dentistët më të mirë në Shqipëri.