Gjuha

Tel. 24/7

Orari
Hën - Mar: 09:00 - 06:00

Click Here

Kirurgjia Dentare me Përplasje

Kirurgjia Dentare me Përplasje

Kirurgjia e përplasjes së dhëmbëve është trajtimi kirurgjikal më i zakonshëm që përdoret në ditët e sotme. Nëse nuk mund të zgjidhet me antibiotikë ose shkallëzim dhe planifikim rrënjësor, ne do të vazhdojmë ta përdorim atë. Ka një normë suksesi prej 80% dhe konsiderohet të jetë shumë e besueshme.


Kirurgjia e përplasjes dentare merret me pastrimin e rrënjëve dhe indeve të buta të dhëmbit dhe rigjenerimin e kockave të prekura. Operacioni kryhet nga një periodontist ose një kirurg maksilofacial.


Në klinikat dentare në Tiranë Shqipëri, ne jemi të specializuar për ta bërë buzëqeshjen tuaj versionin më të mirë. Ne jemi zgjidhja më e mirë në të gjithë kontinentin Evropian për shkak të çmimeve tona të ulëta dhe cilësisë së lartë. Mos na lejoni t'ju themi ne, ejani të na vizitoni dhe të konfirmoni!

Procedura kirurgjikale

Kirurgjia kryhet nën anestezi lokale, e aplikuar vetëm në zonën që do të trajtohet. Pas kësaj, periodontisti do të lëvizë pjesët dentare mënjanë për të vazhduar me pastrimin e rrënjës dentare dhe për të rivendosur qartë dhëmbin nëse është e nevojshme. Pastaj, përplasja e dhëmbëve do të rregullohet dhe do të mbulohet me garzë për orët në vijim.

Kocka gjatë procedurës mund të rrafshohet dhe rigjenerohet në mënyrë që pllaka dentare të mos ketë vend midis dhëmbëve, specialisti gjithashtu mund t'i duhet të vendosë një shartim plastik alternativ për të ndihmuar rritjen e re. Linja alternative mund të hiqet disa muaj pas operacionit.

Çfarë të presim pas operacionit

Në një procedurë të suksesshme, shërimi ndodh brenda disa ditësh nga operacioni. Është e rëndësishme të ndiqni udhëzimet e dentistit ose kirurgut tuaj maksilofacial për kujdesin e qepjeve në shtëpi. Nëse keni dyshime, është më mirë të telefononi përsëri specialistin.

 

 • Rekomandimet e përgjithshme për një rikuperim të suksesshëm janë:

 

 • Merrni lehtësues specifik për dhimbjen, lehtësues të dhimbjeve ose ilaçe të tjera të rekomanduara nga mjeku juaj.

 

 • Pas 24 orëve të para të operacionit, zgavra e gojës duhet të shpëlahet me ujë të kripur në temperaturë dhome, 2 ose 3 herë në ditë. Kjo ndihmon në uljen e inflamacionit dhe gjithashtu mund të zvogëlojë dhimbjen.

 

 • Ndryshoni garzë herë pas here, sepse gjaku i akumuluar do të infektojë plagën tashmë të hapur pas trajtimit. Në mënyrë ideale, lejoni që të kalojnë 3 deri në 4 orë para se të ndërroni garzën.

 

 • Relaksohuni pas procedurës, qëndroni të qetë dhe mos bëni shumë aktivitet. Lëvizja e vazhdueshme ose përpjekja e panevojshme do të rrisë gjakderdhjen dhe do të thyejë tapën e gjakut në gingivë, duke shkaktuar gjakderdhje të vazhdueshme.

 

 • Vëzhgoni dietën tuaj, është më mirë të mbash një dietë ushqimore të butë gjatë ditëve të para pas operacionit. Si dhe kremrat, pastat. Gradualisht pas 5 ditësh, ju do të jeni në gjendje të përfshini ushqimin e ngurtë.

 

 • Kur flini, nuk duhet të shtriheni horizontalisht. Kjo do të shkaktojë gjakderdhje.

 

 • Mirëmbani higjenën e mirë të dhëmbëve, lani me kujdes gjuhën dhe dhëmbët, në mënyrë që të mos ndikoni në procesin e shërimit.

 

 • Vendosni objekte të ftohta, siç janë kompresat dhe madje edhe ushqimi i ngrirë në zonën e faqeve. Kjo do të ndihmojë në uljen e inflamacionit dentar.

 

 • Mos u sforconi në konsumimin e pijeve apo edhe ujit.

 

 • Eliminoni pirjen e duhanit nga rutina juaj e përditshme, pasi pirja e duhanit është shumë toksike dhe mund të shkaktojë një infeksion të mundshëm.

Disa ditë pas procedurës, dentisti juaj do të heq qepjet.

Komplikime të mundshme

Në çdo operacion ose ndërhyrje kirurgjikale, ka komplikime, ose nga duart e pacientit, ose të specialistit, ose madje të shkaktuara papritur nga vetë sëmundja. Disa nga problemet më të shpeshta me këtë ndërhyrje janë:

 

 • Rrënja e dhëmbit mund të bëhet më e ndjeshme, për shkak të ndërhyrjes dëmtuese në bazën dentare dhe shtrembërimit të një nervi. Gjithashtu, skica ose forma e mishit të dhëmbëve mund të ndryshojë.

 

 • Kirurgjia dentare mund të tërheqë dhe futë baktere të rrezikshme në qarkullimin e gjakut. Kjo e bën rrezikun e infektimit në indin e mishit të dhëmbëve shumë më të mundshëm. Për të shmangur këtë, lehtësuesit e dhimbjeve dhe antibiotikët rekomandohen në ditët para dhe pas operacionit dentar. Sidomos nëse ekziston një sëmundje para-operacionale siç është diabeti ose një deformim i zemrës që komprometon suksesin e operacionit. Arsyet për marrjen e antibiotikëve variojnë nga:

 

 • Problemet me zemrën, të lehta dhe të rënda. Prandaj jeni në rrezik të pësoni një infeksion të zemrës të quajtur endokardit.

 

 • Të kesh një sistem imunitar të ulët dhe joefektiv. Kjo e bën më të lehtë kalimin e organizmave të dëmshëm.

 

 • Nënshtrimi i një operacioni të madh, ose prerjet në pjesët e trupit; dhe për këtë arsye kanë alternativa artificiale, pavarësisht nëse është një hip, valvul zemre, apo diçka tjetër e lidhur drejtpërdrejt me trupin tuaj.

 

Nëse kujdeseni për dhëmbët tuaj pas operacionit, procedura e përplasjes duhet t'ju lejojë të pastroni më mirë dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve. Mishrat e dhëmbëve duhet të jenë përsëri rozë dhe të shëndetshëm.

Na Kontaktoni

Dërgo një Email

info@amarisdental.com

Rezervoni një Takim

Plotësoni formularin e kontaktit më poshtë për të marrë një konsultë falas nga dentistët më të mirë në Shqipëri.

Të Përkushtuar ndaj Ekselencës

Stomatologjia është një shkencë e ndarë në fusha të shumëfishta. Një prej tyre është restaurimi i dhëmbëve në fushën dentale. 

Stomatologjia pediatrike ose pedodontia është degë e stomatologjisë që përfshin fëmijët që nga lindja deri në adoleshencë.

Ortodoncia dentare nuk përpiqet vetëm të rreshtojë në mënyrë të barabartë dhëmbët vetëm sepse ata janë të shtrembër ose kanë një imazh të shëmtuar.

Kur flasim për operacionin oral, ne u referohemi të gjitha procedurave kirurgjikale që aplikohen në gojë dhe nofull.

Kirurgjia Orale

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Periodoncia është degë e stomatologjisë që merret me trajtimin e sëmundjeve të periodontit dhe sëmundjeve të tjera të ndryshme.

Trajtimi endodontik synon të pastrojë indin e pulpës së dhëmbit të prekur dhe ta kompletojë atë me një biokompatibël ...

Përkufizimi i stomatologjisë kozmetike është diçka që është ndërtuar dhe zhvilluar me kalimin e kohës. Është një teknikë e specializuar...

Siç sugjeron emri i saj, stomatologjia parandaluese synon të parandalojë sëmundjet e gojës. Funksionon duke bërë konsultime në mënyrë periodike ...

sqShqip

Rezervoni një Takim

Plotësoni formularin e kontaktit më poshtë për të marrë një konsultë falas nga dentistët më të mirë në Shqipëri.